• خانه / معرفی محصولات / کف­ پوش پلی­…

کف­ پوش پلی­ یورتان

کف­ پوش پلی­ یورتان

کف پوش پلی یورتان چیست؟

تركيب پلی­ یورتان در واقع يك پليمر ترموست (Thermoset) است كه حاصل مخلوط كردن متيلن­ دی ­ايزوسيانات با پلی اُل‌ها و برخی ديگر از افزودنی‌های شيميايی است. بسته به مواد افزودنی انتخاب ‌شده و ايجاد تغييرات در شرايط مختلف شيميايی و فيزيكی فرايند واكنش، ویژگی‌های مختلفی به وجود می‌آید كه در موارد مختلف همچون روکش‌های مخازن، نقاله‌ها، ساخت دستکش‌ها، پوشش‌ها و تجهيزات ديگر مربوط به جراحی و اتاق عمل و … می­‌تواند كاربرد داشته باشد. يكي از كاربردهای عمده پلی­ یورتان مربوط به ساخت کف­پوش ­ها است. اين کف‌­پوش‌ها با نام کف‌پوش صنعتی پلی یورتان شناخته می‌شوند.

اين کف­ پوش قابليت اجرا به‌ صورت يك­پارچه و بدون درز را دارد، خاصيت انعطاف‌ پذیری داشته و بر همين اساس از آن در سطوح دارای لرزش و ارتعاش استفاده می‌شود . کف‌­پوش صنعتی پلی­ یورتان درروی سطوح بتن و فلزی و غيره چسبندگی بسيار زيادی دارد. در مقابل مواد شيميايی، شرايط نامساعد جوی و آب و هوايی، گرما و سرما، آتش‌سوزی، قارچ‌ها و باکتری‌ها دوام و پايداری بالايی دارد. اين کف‌­پوش به‌راحتی تميز شده و حفظ و نگهداری آن بسيار کم‌هزینه و ساده است. از سه لايه اصلی شامل پرايمر، لايه ميانی و لايه نهايی تشكيل شده است كه هرکدام در طی مراحلی اعمال می‌شود.

کف‌پوش پلی­ یورتان ویژگی‌های کف ­پوش اپوكسی را نيز دارد. همچنين مقاومت نوری و سايش بيشتری هم دارد. به خاطر هزينه بالاتر اين کف ‌پوش، استفاده از آن را در فضاهای روباز با سايش بالا پيشنهاد می‌کنند . همچنين امكان استفاده از اين نوع کف ‌پوش به‌ صورت تركيبی همراه با کف‌ پوش اپوكسی وجود دارد.

 

 

موارد استفاده کف­پوش پلی یورتان

کف‌­پوش پلی­ یورتان در موارد مختلفی همچون پوشش كف، ديواره و سقف نواحی بتنی در معرض تنش، لرزش، ضربه و غيره كاربرد دارد. ویژگی‌های مربوط به مقاومت مكانيكی، شيميايی و سايشی بالای اين کف‌­پوش آن را برای اجرا در کارخانه‌های صنعتی، محیط‌ هایی كه لرزش دارند و نيز محیط‌ هایی كه در معرض اشعه  فرابنفش قرار دارند، مناسب می‌سازد.

مزیت های کفپوش پلی­ یورتان صنعتی

 • دوام بالايی در برابر سايش، برق فشارقوی، شعله آتش و نيروهای ديناميكی و استاتی دارد.
 • جذاب، شفاف، دارای قابليت شست‌ وشو بدون اينكه نياز به درز انبساط باشد .
 • آلودگی‌های محيطی را به خود جذب نمی­ کند.
 • کاملا بهداشتی است.
 • قادر است بيشترين نيروی ضربه را به خود جذب كند.
 • بر روی بتن تازه يا قديمی و موزائيك می‌تواند به‌ صورت يكپارچه بكار گرفته شود.
 • بر روی اين کف ‌پوش می‌توان خط‌ کشی و طراحی انجام داد.
 • دوام خوبی در برابر مواد اسيدی آلی و معدنی و مواد بازی، حلال‌ها، روغن‌ها و چربی‌ها از خود نشان می‌دهد.
 • در برابر صوت و حرارت به‌عنوان عايق عمل می‌کند.
 • مصرف انرژی را كاهش می‌دهد.
 • با محيط سازگاری دارد.
 • امکان اجرای آن بر روی تمام سطوح اعم از سطوح فلزی، بتنی، سنگی، آسفالت، چوبی و غيره وجود دارد.
 • در برابر انواع اسيدها، آب ‌باطری، روغن ‌موتور و ترمز، بنزين، گازوئيل و كليه مواد شوينده مقاومت بالايی دارد.
 • نگهداری و ترميم آن به‌ راحتی صورت می‌ گیرد.
 • ضد هرگونه لغزندگی است.
 • دارای انعطاف ‌پذیری مناسبی است.
 • مقاومت فشاری اين کف‌ پوش بسيار بالاست.
 • کف پوش پلی­ یورتان نيازی به استفاده از چسب ندارد.

جزء A اين کف‌پوش به مدت 12 ماه و جزء B آن به مدت 6 ماه قابل نگهداری است.

اين ویژگی‌ها به‌ راحتی برتری استفاده از اين محصولات را به‌جای مصالح سنتی توجيه مي­ كند و اگر هزينه پايين کف­پوش پلی یورتان را با زیرسازی‌های سنتی مورد مقايسه قرار دهيم اين نتیجه‌ گیری روشن­ تر و ملموس ­تر خواهد بود.

نصب کف پوش پلی­ یورتان

در زمان اجرای اين کف ‌پوش سطح مورد نظر بايستی تميز بوده و آلودگی و گرد و خاک و ذرات سست در آن وجود نداشته باشد. در ابتدا استفاده از دستگاه‌های ساب و اسكراچر سطح را برای اعمال پوشش آماده‌سازی و دندانه‌­دار می‌کند. استفاده از ابزارهای اعمال تميز و فاقد هرگونه آلودگی ضروری است.

پس‌ازاینکه سطح موردنظر آماده شد جزء A کف­پوش پلی یورتان به‌ صورت مجزا با استفاده از همزن مناسب هم زده می‌شود. در مرحله بعد هر دو جزء A و B با نسبت مربوط به توليد اين محصول، با استفاده از همزن مناسب و با سرعت 300 الی 500 دور در ثانيه کاملاً مخلوط می‌شود تا تركيبی کاملاً يكنواخت و همگن به دست آيد.

در اجرای اين کف­پوش کاردک‌های دندانه‌ دار استفاده شده و با استفاده از غلتک‌های هواگير عمل حباب‌ گیری انجام می‌شود.

 

قبل از اعمال کف­پوش بر روی پرايمر بايستی نسبت به خروج حلال‌هايی كه در پرايمر وجود دارد مطمئن شويم. اين امر عمر مفيد سرویس ‌دهی کف­پوش پلی­ يورتان را بالا می‌برد. به‌ منظور تسطيح سطوح ناهموار و جلوگيری از مصرف زياد کف‌­پوش می‌توان بر روی پرايمر بتن بتونه اپوكسی را مورداستفاده قرار داد.

در هنگام اجرای کف‌پوش پلی ­یورتان، بايستی دقت شود كه رطوبت سطح مورد نظر پایین ‌تر از 4 درصد باشد. حداكثر ميزان رطوبت مجاز در هوا هم 70 درصد است. نكته ديگر اين كه به‌ منظور اجرای اين کف‌پوش دمای سطح موردنظر بايستی از نقطه شبنم 2 الی 3 درجه سانتی ‌گراد بيشتر باشد.

کف پوش های پلی ­یورتان به دلیل مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش ( UV )، در محیط ­های سرباز از مطلوبیت برخودارهستند. کف­ پوش­ های پلی­ یورتان از انعطاف­ پذیری نسبی نیز برخودار است که این گزینه مناسب برای اماکن ورزشی است .کف­ پوش صنعتی پلی­ یورتان بصورت یکپارچه و بدون درز قابل اجرا است، وهمین ویژگی باعث شده که از آن در سطوحی که به هر دلیل لرزش و یا ارتعاش وجود دارد استفاده می ­شود. کف پوش صنعتی پلی­ یورتان چسبندگی فوق العاده روی سطوح بتن و فلزی و غیره دارد. مقاوم در برابر مواد شیمیایی شرایط بد آب و هوایی، گرما و سرما، اشتعال، قارچ و باکتری است. به آسانی تمیز می­ شود و نگهداری از آن بسیار ارزان و ساده است. کف­ پوش پلی­ یورتان دارای سه لایه اصلی (پرایمر ، لایه میانی ، و لایه نهایی) است.